Svoboda slova, právo na informace a nepřípustnost cenzury jsou nástrojem demokracie a filtrem na pravdu, která se těží diskusí na volném trhu myšlenek. Fialova vláda koná a komunikuje ve smyslu, že nás tohoto nástroje chce zbavit.
S přirozeným technickým pokrokem se stáváme informační společností, ale Fialova vláda nás spíše ponouká a směřuje k tomu, abychom se stali společností anti-dezinformační, k čemuž, že potřebujeme nové regulace, omezení svobod a placená místa úředníků (nejlépe asi brněnských absolventů z jeho srdeční záležitosti - jím rozvíjeného oboru politologie a na který je, jak občas uvádí, velmi hrdý).
Měli bychom naopak prosazovat aplikaci postupů z technicko-ekonomické praxe na úrovni 21. století s "Průmyslem 4.0" do současné praxe moci výkonné, zákonodárné i soudní, které jsou prakticky na úrovni 19. století s "Průmyslem 2.0" a s do února 2025 naplánovanou probíhající kosmetickou digitalizací katalogu 754 úkonových služeb veřejné správy samoobslužným portálem na úrovni Průmyslu 3.0.
Již 22.9.2021 jsem vyzýval, že je třeba dosáhnout aktuální technické úrovně vědeckotechnického pokroku, tzn. povýšení politiky z úrovně 2.0 na 4.0 a že v této oblasti nadějní Piráti mají organizační strukturu, pravidla i komunikaci na úrovni, že jako jediní vstoupili do 21. století. Že jejich vize digitalizace je mezi stávajícími politickými stranami nejucelenější, i když tedy prakticky stagnuje na úrovni let 2012-13 Průmyslu 3.0 s ambicemi digitalizace řádově vyšších stovek agend státu s možností jejich efektivnějších úprav a vytvořením centrálního ministerstva jako dalšího aparátu (Tím, že od 1.1.2023 prosadili vznik Digitální a informační agentury mi dali rychle za pravdu).
Osobně na Piráty pohlížím zprava a vidím, že se na evropské i národní úrovni stále více stávají spíše až ideologickým spádovým místem nekultivovaných multikulturních obhájců nějakého „nárokového hédonismu digitální lůzokracie“ a pochodujících v ulicích klidně i s Antifou a vykřikujících hesla ve smyslu „nic než nárok“. Ale než řešit Piráty je konstruktivnější podívat se na podle mě žádoucí vize amerického futurologického systémového teoretika a exprezidenta Menza International Richarda Buckminstera Fullera:
- "Politici vždy realisticky manévrují k příštím volbám. Jsou zastaralí jako základ pro řešení problémů."
- "Není to viditelná revoluce a není politická... Politika je naprosto beznadějná. Je důvodem, proč se nic nedaří... Pokud vezmete všechny stroje na světě a hodíte do oceánu, během několika měsíců zemře více než polovina lidstva a během dalších šesti měsíců zmizí téměř všichni; pokud byste vzali všechny politiky na světě, umístili je do rakety a poslali je na Měsíc, všem by se dařilo dobře."
- "Existuje více poznání, že se nyní věci mění, ale ne díky politickému pokroku. Je to prostě výsledek informací, které máme. Naše přežití nezávisí na politických či ekonomických systémech. Závisí na odvaze jednotlivce mluvit pravdu a mluvit ji láskyplně a nedestruktivně. Říkat co skutečně víte a cítíte, je pravdou ve všech ohledech... Musíte přezkoumat každé slovo a zeptat se: "Je to správné slovo?" - celistvost a odvaha jednotlivce hovořit svou vlastní pravdu a nejít s davem, aniž by ostatní byli ignorováni. Po nějaké době, pokud to lidé budou dělat, pak všichni začnou jít správným směrem."
Tento Fullerův přístup pro jednotlivce v informační společnosti je tedy opačný než Fialovou vládou prosazovaný kolektivistický přístup regulací v anti-dezinformační společnosti. Proto je podle mě Fialova vláda, s pirátským místopředsedou pro digitalizaci a místní rozvoj Ivanem Bartošem, katastrofická nejen hospodářsky, ale především hodnotově!!!
PS:
V informační společnosti nastupuje i umělá inteligence, která může být i novou potenciální hrozbou proti demokracii a může být např. využívána k masovému sledování a shromažďování dat, což může porušovat práva na soukromí, omezovat svobodu projevu a umožňovat diskriminaci. Sám jsem se nad tímto etickým využívání umělé inteligence zamyslel zatím jen v několika článcích blogu...
Převzato:
コメント